سونوگرافی تیروئید

post-image
تاریخ انتشار : 18 تیر 1401
تاریخ بروزرسانی : 18 تیر 1401 - 7:54
دسته بندی : رادیولوژی و سونوگرافی

فهرست مطالب

  مشاهده بیشتر

  سونوگرافی تیروئید از امواج صوتی برای تولید تصاویری از غده تیروئید در گردن استفاده می کند. این کار معمولاً برای ارزیابی توده‌ها یا گره‌هایی که در طول معاینه فیزیکی معمول یا سایر معاینه‌های تصویربرداری شناخته نمی‌شوند، استفاده می‌شود. در این نوع سونوگرافی از پرتوهای یونیزان استفاده نمی‌کنند. به طور کلی، سونوگرافی تیروئید برای تعیین اندازه و شکل غده تیروئید شما انجام می شود. علاوه بر این، می تواند ناهنجاری های تیروئید مانند بزرگ شدن، کیست یا تومور را نیز تشخیص دهد. این روش به آمادگی کمی یا بدون نیاز به آماده سازی خاصی از قبل انجام می گیرد.

  چگونه سونوگرافی تیروئید انجام می دهند؟

  شما در حالی که روی تخت دراز کشده اید، گردن خود را روی یک بالش نرم قرار می دهید. در این حالت گردن شما کمی کشیده شده است. تکنسین اولتراسوند یک ژل برپایه ی آب را روی گردن شما قرار می دهد تا به انتقال امواج صوتی کمک کند. در آخر تکنسین یک مبدل را روی پوست گردن شما به جلو و عقب حرکت می‌دهد.

  چه زمانی سونوگرافی تیروئید را انجام دهیم؟

  اگر آزمایش عملکرد تیروئید غیرطبیعی باشد یا اگر پزشک در حین معاینه گردن شما رشدی روی تیروئید احساس کند، ممکن است سونوگرافی تیروئید تجویز کند. سونوگرافی همچنین می تواند غده تیروئید کم کار یا بیش فعال را بررسی کند.

  آیا سونوگرافی تیروئید ضروری است؟

  سونوگرافی تیروئید برای شناسایی و مشخص کردن گره‌های تیروئید استفاده می‌شود. سونوگرافی برای بخشی از ارزیابی معمول تست‌های عملکرد غیرطبیعی تیروئید مانند تیروئید پرکار یا کم‌کار انجام نمی گیرد مگر اینکه بیمار گواتر بزرگ یا توده‌ای داشته باشد.   نقش اولتراسوند در اختلالات تیروئید

  سونوگرافی تیروئید در تشخیص کم کاری تیروئید بسیار مهم است، به ویژه اگر آنتی بادی های تیروئیدی وجود داشته باشد. اولتراسوند به پزشک این امکان را می دهد تا تشخیص دهد که آیا تیروئید وجود دارد یا خیر. از آنجایی که اولتراسوند تصاویر را در زمان واقعی می گیرد، می تواند ساختار و حرکت اندام های داخلی بدن را نشان دهد. این تصاویر همچنین می توانند جریان خون را در رگ های خونی نشان دهند. سونوگرافی تیروئید تصاویری از غده تیروئید و ساختارهای مجاور آن در گردن ایجاد می کند.

  سونوگرافی تیروئید و غدد پاراتیروئید

  سونوگرافی تیروئید و پاراتیروئید نوعی آزمایش تصویربرداری است که غده تیروئید و غدد پاراتیروئید را بررسی می کند. سونوگرافی تیروئید می تواند به اندازه گیری اندازه و شکل غده تیروئید کمک کند اما نمی تواند تشخیص دهد که غده تیروئید چقدر خوب کار می کند.

  سونوگرافی برای گواتر تیروئید

  سونوگرافی تیروئید معمولاً زمانی انجام می‌شود که معاینه فیزیکی هر یک از این یافته‌ها را نشان دهد که تیروئید شما رشد کرده‌ است. هنگامی که غده تیروئید بزرگ باشد و عملکرد آن نامنظم باشد به این مشکل گواتر گفته می شود.شما غدد لنفاوی غیرطبیعی در نزدیکی تیروئید خود دارید بنابراین سلامت تیروئید بسیار اهمیت دارد.

  چگونه برای سونوگرافی تیروئید آماده شویم؟

  انجام این سونوگرافی نیازمند هیچ گونه آمادگی قبلی نیست. اما قبل از مراجعه جواهرات را در خانه بگذارید و لباس های گشاد و راحت بپوشید زیرا ممکن است از شما خواسته شود که لباس خود را عوض کنید. سونوگرافی تیروئید معمولا در عرض 30 دقیقه انجام می شود. در طول معاینه، ممکن است لازم باشد گردن خود را بکشید تا به متخصص سونوگرافی کمک کنید تا تیروئید شما را با سونوگرافی بررسی کند.

  آیا سونوگرافی سرطان تیروئید را نشان می دهد؟

  شواهد با کیفیت پایین تا متوسط ​​نشان می‌دهد که سونوگرافی تیروئید پیش‌بینی‌کننده دقیق سرطان تیروئید نیست.سی تی اسکن یک آزمایش اشعه ایکس است که تصاویر مقطعی دقیقی از بدن شما می سازد و می ‌تواند به تعیین محل و اندازه سرطان‌های تیروئید و اینکه آیا آنها به مناطق مجاور سرایت کرده‌اند یا خیر، کمک ‌کند. اگرچه سونوگرافی معمولاً آزمایش انتخابی است.

  مطالب مرتبط

  MRI یا تصویر برداری اولتراسوند از لگن
  MRI یا تصویر برداری اولتراسوند از لگن

  (تصویر برداری تشدید مغناطیسی) یک آزمایش تصویر برداری MRI است که از دستگاهی با آهنربا های قوی و امواج رادیویی برای ایجاد تصویر استفاده می شود .

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  سونوگرافی کاروتید و آئورت شکمی
  سونوگرافی کاروتید و آئورت شکمی

  شریان های کاروتید، دو رگ خونی هستند که خون اکسیژن دار را به قسمت بزرگ و جلوی مغز می رساند. این جایی است که تفکر، گفتار، شخصیت، عملکرد های حسی و حرکتی در آن قرار دارند. شما می توانید نبض خود را در شریان کاروتید در هر طرف گردن خود، درست زیر زاویه خط فک احساس کنید. شریان های کاروتید رگهای خونی اصلی در رگ هستند، که خون را به مغز، گردن و صورت می‌رسانند. شریان کاروتید، یکی در سمت راست و دیگری در سمت چپ وجود دارد. در گردن، شریان کاروتید به دو بخش منشعب می‌شود. شریان کاروتید داخلی، خون را به مغز می رساند اجسام کاروتید، اندام های حسی هستند که ترکیب شیمیایی خون شریانی را تشخیص می دهند. با فعالیت حسی بدن شریانهای کاروتید، در پاسخ به هیپوکسی شریانی افزایش می‌یابد، و کمورفلکس متعاقب آن عملکردهای هموستاتیک حیاتی را تنظیم می‌کند

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  سونوگرافی داپلر
  سونوگرافی داپلر

  سونوگرافی داپلر، یک سونوگرافی پزشکی است، که اثر داپلر برای انجام تصویر برداری از حرکت بافت ها و مایعات بدن و سرعت نسبی آنها به پروب استفاده می شود. فواید سونوگرافی داپلر، غیرتهاجمی، عموماً بدون درد، می باشد واز اشعه استفاده نمی شود.می تواند نشان دهد،که بیماری شریان های مسدود شده در گردن، بازوها و پاهای خود دارد یا خیر. و مقدار سرعت و جریان خون را در رگ ها و شریان های بیمار به وضوح نمایش می دهد. در طول انجام سونوگرافی بیمار روی میز دراز می‌کشد و ناحیه ای از بدن خود را که در حال آزمایش است را در معرض دید قرار می دهد. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ژل مخصوص روی پوست و روی آن ناحیه پخش می کند، ارائه دهنده، یک دستگاه عصا مانند را حرکت می‌دهد، که این دستگاه امواج صوتی را به بدن بیمار می فرستد.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  سونوگرافی کبد
  سونوگرافی کبد

  سونوگرافی عروقی کبد برای کمک به ارزیابی کبد و شبکه عروق خونی آن در داخل کبد و ورود و خروج به کبدانجام می شود. استفاده از سونوگرافی عروقی می تواند به پزشکان در تشخیص و بررسی نتیجه درمان مشکلات و بیماری های مختلف مرتبط با کبد کمک کند. سونوگرافی یک ابزار تشخیصی عالی در خط مقدم برای ارزیابی کبد است. می‌تواند به ارزیابی وجود بیماری‌های کبدی (مانند کبد چرب، تشخیص ضایعات کبدی و موارد دیگر کمک کند. سونوگرافی کبد بسیار مهم است زیرا جریان خون کبد را در داخل پورتال و وریدهای کبدی بررسی می کند. وریدهای کبدی قبل از تخلیه از کبد به قلب می روند ونقش حیاتی دارند.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  سونوگرافی کلیه
  سونوگرافی کلیه

  کلیه ها سیستم تصفیه بدن شما هستند. آنها مواد زائد را از خون شما فیلتر می کنند و سپس مواد زائد را از بدن شما به عنوان ادرار خارج می کنند.سونوگرافی کلیه یک آزمایش تشخیصی غیرتهاجمی است که تصاویری را تولید می کند که برای ارزیابی اندازه، شکل کلیه استفاده می شود. از سونوگرافی برای ارزیابی جریان خون در کلیه ها نیز استفاده شود. اولتراسوند از مبدلی استفاده می کند که امواج اولتراسوند را با فرکانس بسیار بالایی که شنیده نمی شود، ارسال می کند. سپس یک پروب به آرامی روی پوست شما اعمال می شود. ممکن است از شما خواسته شود چندین بار نفس خود را حبس کنید یا در طول آزمایش به پهلو بغلتید. به طور معمول، انجام سونوگرافی حدود 20 تا 30 دقیقه طول می کشد.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  درباره ما

  مجموعه بازارول یک شرکت تبلیغاتی است که توسط یک تیم از متخصصین با تجربه تشکیل شده، ما در تلاش هستیم که با معرفی کسب و کار ها در تمام نقاط ایران یک پایگاه اطلاعاتی کامل ارائه دهیم که در آن صاحبان مشاغل بتوانند، کسب و کار خود را با تبلیغات هوشمند، معرفی کنند و کاربرانی که در جست و جوی یک کالا یا خدمات در هر منطقه ای هستند در کمترین زمان ممکن، آن کالا یا خدمات را پیدا کنند.

  bazarol
  تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت بازارول میباشد