MRI یا تصویر برداری اولتراسوند از لگن

post-image
تاریخ انتشار : 18 تیر 1401
تاریخ بروزرسانی : 18 تیر 1401 - 12:25
دسته بندی : رادیولوژی و سونوگرافی

فهرست مطالب

  مشاهده بیشتر

  (تصویر برداری تشدید مغناطیسی) یک آزمایش تصویر برداری MRI است که از دستگاهی با آهنربا های قوی و امواج رادیویی برای ایجاد تصویر استفاده می شود .

  زمان انتشار سونوگرافی 4 بعدی

  سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی اکنون در دسترس هستند . در دهه ی 1980 اولین فناوری سونوگرافی سه بعدی معرفی شد .اما تا سال 1986 اولین تصویر سه بعدی از جنین گرفته شد .بعدها در دهه ی 1990 فناوری اولتراسوند 4 بعدی که حرکت را نشان می دهد ،اولین کار خود را آغاز کرد .

  روش تصویر برداری اولتراسوند از لگن چگونه است ؟

  سونوگرافی لگن ممکن است با استفاده از یک یا هر دو روش انجام شود ،ترانس شکمی که از طریق شکم انجام می گیرد توسط یک مبدل و با استفاده از ژل رسانا بروی شکم قرار می گیرد .ترانس واژینال (از طریق واژن) یک مبدل بلند و نازک و ژل رسانا و یک غلاف پلاستیکی یا لاتکس پوشانده و در واژن قرار می گیرد .

  انواع سونوگرافی لگن

  سه نوع سونوگرافی لگن وجود دارد:

  1. شکم

  2. واژینال (برای زنان)

  3. رکتوم (برای مردان)

  این معاینات اغلب برای ارزیابی سیستم تولید مثل و ادرار استفاده می شود .سونوگرافی ایمن ، غیرتهاجمی است و از اشعه یونیزان استفاده می شود .این روش به آمادگی کمی یا بدون نیاز به آمادگی خاصی انجام می شود .

  Pcos اسکن اولتراسوند لگن

  وجود تخمدان پلی کستیک به تنهایی pcos کافی نمی باشد ؛بنابراین برای تصویر برداری لگن نمی تواند آن را تشخیص دهد ، اما اطلاعات ارزشمندی را در طول فرایند PCOS برای تشخیص قطعی ارائه می دهد .تخمدان پلی کستیک معمولا در طول سونوگرافی های معمول قابل رویت هستند .

  سونوگرافی برای بارداری

  سونوگرافی لگن آزمایشی است که از امواج صوتی بری تهیه ی تصاویر از اندام ها استفاده می شود .داخل لگن بیمار ، پزشک ممکن است این آزمایش را برای تشخیص بیماری یا بررسی سلامت جنین ، در حالی که هنوز در رحم است تجویز کند .

  اسکن سونوگرافی لگن برای ناباروری

  سونوگرافی لگن به کارکنان باروری و پزشکان این اجازه را می دهد تا ساختارهای موجود در لگن زن را ارزیابی می کنند و اطلاعات ارزشمندی از تخمدان ها ،پوشش آندومتر و رحم بیمار را ارائه می دهد .

  تصویر برداری اولتراسوند از کف لگن

  تجسم منحصر بفردی از عضلات لگن و (PFUS) سونوگرافی لگن ساختارهای مرتبط را ارائه می دهد که می تواند برای ارزیابی زنان مبتلا به عوارض توری واژینال ، بی اختیاری مدفوع ، علائم ادراری و همچنین علائم مربوط به زایمان مفید واقع می شود .

  اسکن سونوگرافی لگن با تعداد فولیکول آنترال

  تعداد فولیکول های آنترال یک آزمایش نسبتا ساده برای تجهیزات سونوگرافی با کیفیت بالا انجام می شود .این کار به پزشک اجازه می دهد تا ذخیره ی تخمدان یک زن ،عرضه تخمک او برای آینده ارزیابی کند .آزمایش های ذخیره تخمدان ، کیفیت تخمک ها را اندازه گیری نمی کنند بلکه فقط کمیت آن را اندازه گیری می کند .

  اسکن سونوگرافی در زمان پریود

  در هر مرحله از چرخه ی قاعدگی زنان سونوگرافی لگن می تواند انجام شود .برای دستیابی به بهترین نتایج اسکن برای خانم هایی که هنوز پریود هستند پیشنهاد میکنیم که اسکن را در پایان دوره ای که لایه ی داخلی رحم نازک تر است یعنی (روز 4 تا 9 سیکل قاعدگی) انجام شود .

  موارد تشخیص سونوگرافی لگن

  سونوگرافی لکن ممکن است برای تشخیص و کمک به درمان شرایط زیر استفاده شود : ناهنجاری در ساختار آناتومیک رحم از جمله شرایط آندومتر ،تومور های فیبروئید (خوش خیم) ، توده ها ، کیست ها و انواع دیگر تومورهای داخل لگن

  اندازه پروب سونوگرافی لگن چقدر است ؟

  برخلاف سونوگرافی معمولی شکم یا لگن ، که در آن دسته اولتراسوند (مبدل) در قسمت های خارجی لگن قرار می گیرد . این روش شامل پزشک یا تکنیسین می شود که یک پروب اولتراسوند را در حدود 2یا3 اینچ در کانال واژن قرار می دهد .

  چه مدت زمانی سونوگرافی لگن انجام می شود ؟

  در تمام سونوگرافی های لگن ، از بیمار خواسته می شود که به پشت دراز بکشد مگر این که تکنسین برای گرفتن عکس بهتر از بیمار بخواهد بچرخد و معمولا با این روش حدود 30 دقیقه زمان می برد .

  آیا سونوگرافی لگن همراه با درد است ؟

  در طول سونوگرافی از طریق شکم اکثر زنان ، وقتی که تکنسین مبدل را روی شکم حرکت میدهد هیچ درد یا ناراحتی را احساس نمی کند؛ اما اگر مثانه ای پر داشته باشند ممکن است ناراحت شوند . برخی از زنان نیز خوابیدن روی میز معاینه را ناخوشایند می دانند .

  نحوه ی انجام سونوگرافی لگن

  در طول آزمایش ، یک تکنسین پزشکی آموزش دیده مقدار کمی ژل گرم را بروی پوست بیمار در ناحیه ی لگن می پاشد . تکنسین یک دستگاه دستی (به نام عصا) را از طریق ژل و لگن بیمار حرکت می دهد .تکنسین تصاویر را روی یک صفحه نزدیک نظارت می کند و همچنین این تصاویر را برای پزشک ضبط می شود .

  سونوگرافی لگن چه نواحی را می پوشاند ؟

  سونوگرافی لگن به سرعت امکان پذیر است .تجسم اندام ها و ساختارهای لگن زنان از جمله رحم ، دهانه ی رحم ، واژن ، لوله های فالوپ وتخمدان ها .

  چرا سونوگرافی لگن ؟

  سونوگرافی لگن بهترین آزمایش برای بررسی رشد لگن بیمار است فو به پزشک کمک میکند تا تشخیص دهد که آیا رشد یک کیست پر از مایع فیک تومور جامد یا نوع دیگر از توده است . سونوگرافی لگن یک روش بی خطر است که می تواند کمی ناراحت کننده باشد و این آزمایش برای مردان وزنان در هر سنی انجام پذیر است .

  تشخیص سونوگرافی لگن با کیست ؟

  یک رادیولوژیست تصاویر سونوگرافی را تجزیه و تحلیل می کند و گزارشی را برای دکتر ارسال می کند . دکتر با این گزارش هر کونه مشکل در اندام های لگن فرگ های خونی ، یا جنین داخل رحم بیمار را نشان می دهد تا بیمار مطمئن شود که نتایج به چه معنا بوده و چگونه بر درمان تاثیر گذار است .

  دقت در سونوگرافی چقدر است ؟

  سونوگرافی لگن یک تصویر برداری مطمئن است . این آزمایش می تواند طیف وسیعی از شرایط سلامتی ، بویژه در اندام های تناسلی را شناسایی کند و تشخیص دهد .

  خونریزی پس از سونوگرافی لگن

  پس از سونوگرافی واژینال یا سونوگرافی لگن ممکن است لکه بینی رخ دهد . در معاینه ی لگن ، خونریزی دهانه ی رحم ، نیز ممکن است خونریزی رخ دهد ویا در حین رابطه جنسی ویا در اثر عفونت دهانه ی رحم این اتفاق بیافتد . اگر بیمار خونریزی داشته باشد تا قبل از مشورت با پزشک، رابطه ی جنسی نداشته باشد بهتر است .

  کارهایی که قبل از سونوگرافی لگن باید انجام داد ؟

  حداقل 24 اونس از مایعی شفاف که یک ساعت قبل از انجام سونوگرافی باید نوشیده شود وبه طور کلی برای سونوگرافی نیلزی به آرامبخش نیست مگر اینکه سونوگرافی از بخشی از بدن باشد که نیاز به بیهوشی داشته باشد .

  سونوگرافی در هنگام بارداری

  معمولا در هفته های اولیه بارداری برای تعیین فاصله مادر در بارداری و تاریخ زایمان استفاده می شود .در این روش پزشک پروب را به رحم نزدیک می کند و دید واضح تری از جنین در سه ماهه ی اول به مادر ارائه می دهد .

  مطالب مرتبط

  سونوگرافی کاروتید و آئورت شکمی
  سونوگرافی کاروتید و آئورت شکمی

  شریان های کاروتید، دو رگ خونی هستند که خون اکسیژن دار را به قسمت بزرگ و جلوی مغز می رساند. این جایی است که تفکر، گفتار، شخصیت، عملکرد های حسی و حرکتی در آن قرار دارند. شما می توانید نبض خود را در شریان کاروتید در هر طرف گردن خود، درست زیر زاویه خط فک احساس کنید. شریان های کاروتید رگهای خونی اصلی در رگ هستند، که خون را به مغز، گردن و صورت می‌رسانند. شریان کاروتید، یکی در سمت راست و دیگری در سمت چپ وجود دارد. در گردن، شریان کاروتید به دو بخش منشعب می‌شود. شریان کاروتید داخلی، خون را به مغز می رساند اجسام کاروتید، اندام های حسی هستند که ترکیب شیمیایی خون شریانی را تشخیص می دهند. با فعالیت حسی بدن شریانهای کاروتید، در پاسخ به هیپوکسی شریانی افزایش می‌یابد، و کمورفلکس متعاقب آن عملکردهای هموستاتیک حیاتی را تنظیم می‌کند

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  سونوگرافی داپلر
  سونوگرافی داپلر

  سونوگرافی داپلر، یک سونوگرافی پزشکی است، که اثر داپلر برای انجام تصویر برداری از حرکت بافت ها و مایعات بدن و سرعت نسبی آنها به پروب استفاده می شود. فواید سونوگرافی داپلر، غیرتهاجمی، عموماً بدون درد، می باشد واز اشعه استفاده نمی شود.می تواند نشان دهد،که بیماری شریان های مسدود شده در گردن، بازوها و پاهای خود دارد یا خیر. و مقدار سرعت و جریان خون را در رگ ها و شریان های بیمار به وضوح نمایش می دهد. در طول انجام سونوگرافی بیمار روی میز دراز می‌کشد و ناحیه ای از بدن خود را که در حال آزمایش است را در معرض دید قرار می دهد. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ژل مخصوص روی پوست و روی آن ناحیه پخش می کند، ارائه دهنده، یک دستگاه عصا مانند را حرکت می‌دهد، که این دستگاه امواج صوتی را به بدن بیمار می فرستد.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  سونوگرافی تیروئید
  سونوگرافی تیروئید

  سونوگرافی تیروئید از امواج صوتی برای تولید تصاویری از غده تیروئید در گردن استفاده می کند. این کار معمولاً برای ارزیابی توده‌ها یا گره‌هایی که در طول معاینه فیزیکی معمول یا سایر معاینه‌های تصویربرداری شناخته نمی‌شوند، استفاده می‌شود. در این نوع سونوگرافی از پرتوهای یونیزان استفاده نمی‌کنند. به طور کلی، سونوگرافی تیروئید برای تعیین اندازه و شکل غده تیروئید شما انجام می شود. علاوه بر این، می تواند ناهنجاری های تیروئید مانند بزرگ شدن، کیست یا تومور را نیز تشخیص دهد. این روش به آمادگی کمی یا بدون نیاز به آماده سازی خاصی از قبل انجام می گیرد.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  سونوگرافی کبد
  سونوگرافی کبد

  سونوگرافی عروقی کبد برای کمک به ارزیابی کبد و شبکه عروق خونی آن در داخل کبد و ورود و خروج به کبدانجام می شود. استفاده از سونوگرافی عروقی می تواند به پزشکان در تشخیص و بررسی نتیجه درمان مشکلات و بیماری های مختلف مرتبط با کبد کمک کند. سونوگرافی یک ابزار تشخیصی عالی در خط مقدم برای ارزیابی کبد است. می‌تواند به ارزیابی وجود بیماری‌های کبدی (مانند کبد چرب، تشخیص ضایعات کبدی و موارد دیگر کمک کند. سونوگرافی کبد بسیار مهم است زیرا جریان خون کبد را در داخل پورتال و وریدهای کبدی بررسی می کند. وریدهای کبدی قبل از تخلیه از کبد به قلب می روند ونقش حیاتی دارند.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  سونوگرافی کلیه
  سونوگرافی کلیه

  کلیه ها سیستم تصفیه بدن شما هستند. آنها مواد زائد را از خون شما فیلتر می کنند و سپس مواد زائد را از بدن شما به عنوان ادرار خارج می کنند.سونوگرافی کلیه یک آزمایش تشخیصی غیرتهاجمی است که تصاویری را تولید می کند که برای ارزیابی اندازه، شکل کلیه استفاده می شود. از سونوگرافی برای ارزیابی جریان خون در کلیه ها نیز استفاده شود. اولتراسوند از مبدلی استفاده می کند که امواج اولتراسوند را با فرکانس بسیار بالایی که شنیده نمی شود، ارسال می کند. سپس یک پروب به آرامی روی پوست شما اعمال می شود. ممکن است از شما خواسته شود چندین بار نفس خود را حبس کنید یا در طول آزمایش به پهلو بغلتید. به طور معمول، انجام سونوگرافی حدود 20 تا 30 دقیقه طول می کشد.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  درباره ما

  مجموعه بازارول یک شرکت تبلیغاتی است که توسط یک تیم از متخصصین با تجربه تشکیل شده، ما در تلاش هستیم که با معرفی کسب و کار ها در تمام نقاط ایران یک پایگاه اطلاعاتی کامل ارائه دهیم که در آن صاحبان مشاغل بتوانند، کسب و کار خود را با تبلیغات هوشمند، معرفی کنند و کاربرانی که در جست و جوی یک کالا یا خدمات در هر منطقه ای هستند در کمترین زمان ممکن، آن کالا یا خدمات را پیدا کنند.

  bazarol
  تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت بازارول میباشد