سونوگرافی کاروتید و آئورت شکمی

post-image
تاریخ انتشار : 18 تیر 1401
تاریخ بروزرسانی : 18 تیر 1401 - 12:14
دسته بندی : رادیولوژی و سونوگرافی

فهرست مطالب

  مشاهده بیشتر

  شریان های کاروتید، دو رگ خونی هستند که خون اکسیژن دار را به قسمت بزرگ و جلوی مغز می رساند. این جایی است که تفکر، گفتار، شخصیت، عملکرد های حسی و حرکتی در آن قرار دارند. شما می توانید نبض خود را در شریان کاروتید در هر طرف گردن خود، درست زیر زاویه خط فک احساس کنید. شریان های کاروتید رگهای خونی اصلی در رگ هستند، که خون را به مغز، گردن و صورت می‌رسانند. شریان کاروتید، یکی در سمت راست و دیگری در سمت چپ وجود دارد. در گردن، شریان کاروتید به دو بخش منشعب می‌شود. شریان کاروتید داخلی، خون را به مغز می رساند اجسام کاروتید، اندام های حسی هستند که ترکیب شیمیایی خون شریانی را تشخیص می دهند. با فعالیت حسی بدن شریانهای کاروتید، در پاسخ به هیپوکسی شریانی افزایش می‌یابد، و کمورفلکس متعاقب آن عملکردهای هموستاتیک حیاتی را تنظیم می‌کند. برویت های کاروتید، صدای عروقی است که معمولاً با گوشی پزشکی روی شریان کاروتید شنیده می‌شود، زیرا جریان خون متلاطم و غیر لامینار در ناحیه تنگی ایجاد می‌شود. رویت کاروتید، ممکن است به یک آسیب شناسی انسداد شریانی زمینه‌ای اشاره کند، که می تواند منجر به سکته شود.در آناتومی انسان، سینوس کاروتید یک ناحیه گشاد شده در قاعده شریان کاروتید داخلی است، که در سطح بالاتر از دو شاخه شدن کاروتید داخلی و کاروتید خارجی در سطح مرز فوقانی غضروف تیروئید است. سینوس کاروتید از دو شاخه شدن کاروتید داخلی واقعی گسترش می یابد. سینوس کاروتید یک قسمت u یا s شکل در ica است که با افزایش سن تغییر میکند. همه اعضا قسمت عقبی ica شروع می‌شود و در قسمت مغزی در انشعاب ica به پایان می رسد. شریان کاروتید دو رگه خونی بزرگ هستند، که سمت پایین گردن ما امتداد یافته‌اند و خون لازم را به سر و مغز می رساند. بیماری شریان کاروتید زمانی شروع می شود، که تجمع پلاک، شریان را باریک می کند، و باعث کاهش جریان خون به مغز شود. ضربان نبض کاروتیدها، ریتمیک و ناشی از حجم متفاوتی از خون است که از قلب به سمت اندامها رانده می‌شود.

  چگونه از بیماری شریان کاروتید مطلع شویم؟

  تست غربالگری، غیر تهاجمی و بدون درد از امواج صوتی با فرکانس بالا برای مشاهده شریان کاروتید استفاده می شود. به دنبال پلاک ها و لخته های خون می گردد و تعیین کند که آیا شریان ها باریک یا مسدود شده‌اند. سونوگرافی داپلر، حرکت خون را در رگهای خونی نشان می‌دهد. با گرفتن نبض، کاروتید ناحیه یک طرف گردن خود را در نزدیکی نای پیدا کنید، نوک انگشت اشاره و انگشت بلند خود را در شیار گردن خود در امتداد نان قرار داده تا نبض را در شریان کاروتید احساس کنید.

  مطالب مرتبط

  MRI یا تصویر برداری اولتراسوند از لگن
  MRI یا تصویر برداری اولتراسوند از لگن

  (تصویر برداری تشدید مغناطیسی) یک آزمایش تصویر برداری MRI است که از دستگاهی با آهنربا های قوی و امواج رادیویی برای ایجاد تصویر استفاده می شود .

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  سونوگرافی داپلر
  سونوگرافی داپلر

  سونوگرافی داپلر، یک سونوگرافی پزشکی است، که اثر داپلر برای انجام تصویر برداری از حرکت بافت ها و مایعات بدن و سرعت نسبی آنها به پروب استفاده می شود. فواید سونوگرافی داپلر، غیرتهاجمی، عموماً بدون درد، می باشد واز اشعه استفاده نمی شود.می تواند نشان دهد،که بیماری شریان های مسدود شده در گردن، بازوها و پاهای خود دارد یا خیر. و مقدار سرعت و جریان خون را در رگ ها و شریان های بیمار به وضوح نمایش می دهد. در طول انجام سونوگرافی بیمار روی میز دراز می‌کشد و ناحیه ای از بدن خود را که در حال آزمایش است را در معرض دید قرار می دهد. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ژل مخصوص روی پوست و روی آن ناحیه پخش می کند، ارائه دهنده، یک دستگاه عصا مانند را حرکت می‌دهد، که این دستگاه امواج صوتی را به بدن بیمار می فرستد.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  سونوگرافی تیروئید
  سونوگرافی تیروئید

  سونوگرافی تیروئید از امواج صوتی برای تولید تصاویری از غده تیروئید در گردن استفاده می کند. این کار معمولاً برای ارزیابی توده‌ها یا گره‌هایی که در طول معاینه فیزیکی معمول یا سایر معاینه‌های تصویربرداری شناخته نمی‌شوند، استفاده می‌شود. در این نوع سونوگرافی از پرتوهای یونیزان استفاده نمی‌کنند. به طور کلی، سونوگرافی تیروئید برای تعیین اندازه و شکل غده تیروئید شما انجام می شود. علاوه بر این، می تواند ناهنجاری های تیروئید مانند بزرگ شدن، کیست یا تومور را نیز تشخیص دهد. این روش به آمادگی کمی یا بدون نیاز به آماده سازی خاصی از قبل انجام می گیرد.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  سونوگرافی کبد
  سونوگرافی کبد

  سونوگرافی عروقی کبد برای کمک به ارزیابی کبد و شبکه عروق خونی آن در داخل کبد و ورود و خروج به کبدانجام می شود. استفاده از سونوگرافی عروقی می تواند به پزشکان در تشخیص و بررسی نتیجه درمان مشکلات و بیماری های مختلف مرتبط با کبد کمک کند. سونوگرافی یک ابزار تشخیصی عالی در خط مقدم برای ارزیابی کبد است. می‌تواند به ارزیابی وجود بیماری‌های کبدی (مانند کبد چرب، تشخیص ضایعات کبدی و موارد دیگر کمک کند. سونوگرافی کبد بسیار مهم است زیرا جریان خون کبد را در داخل پورتال و وریدهای کبدی بررسی می کند. وریدهای کبدی قبل از تخلیه از کبد به قلب می روند ونقش حیاتی دارند.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  سونوگرافی کلیه
  سونوگرافی کلیه

  کلیه ها سیستم تصفیه بدن شما هستند. آنها مواد زائد را از خون شما فیلتر می کنند و سپس مواد زائد را از بدن شما به عنوان ادرار خارج می کنند.سونوگرافی کلیه یک آزمایش تشخیصی غیرتهاجمی است که تصاویری را تولید می کند که برای ارزیابی اندازه، شکل کلیه استفاده می شود. از سونوگرافی برای ارزیابی جریان خون در کلیه ها نیز استفاده شود. اولتراسوند از مبدلی استفاده می کند که امواج اولتراسوند را با فرکانس بسیار بالایی که شنیده نمی شود، ارسال می کند. سپس یک پروب به آرامی روی پوست شما اعمال می شود. ممکن است از شما خواسته شود چندین بار نفس خود را حبس کنید یا در طول آزمایش به پهلو بغلتید. به طور معمول، انجام سونوگرافی حدود 20 تا 30 دقیقه طول می کشد.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  درباره ما

  مجموعه بازارول یک شرکت تبلیغاتی است که توسط یک تیم از متخصصین با تجربه تشکیل شده، ما در تلاش هستیم که با معرفی کسب و کار ها در تمام نقاط ایران یک پایگاه اطلاعاتی کامل ارائه دهیم که در آن صاحبان مشاغل بتوانند، کسب و کار خود را با تبلیغات هوشمند، معرفی کنند و کاربرانی که در جست و جوی یک کالا یا خدمات در هر منطقه ای هستند در کمترین زمان ممکن، آن کالا یا خدمات را پیدا کنند.

  bazarol
  تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت بازارول میباشد