سونوگرافی داپلر

post-image
تاریخ انتشار : 18 تیر 1401
تاریخ بروزرسانی : 18 تیر 1401 - 10:05
دسته بندی : رادیولوژی و سونوگرافی

فهرست مطالب

  مشاهده بیشتر

  سونوگرافی داپلر، یک سونوگرافی پزشکی است، که اثر داپلر برای انجام تصویر برداری از حرکت بافت ها و مایعات بدن و سرعت نسبی آنها به پروب استفاده می شود. فواید سونوگرافی داپلر، غیرتهاجمی، عموماً بدون درد، می باشد واز اشعه استفاده نمی شود.می تواند نشان دهد،که بیماری شریان های مسدود شده در گردن، بازوها و پاهای خود دارد یا خیر. و مقدار سرعت و جریان خون را در رگ ها و شریان های بیمار به وضوح نمایش می دهد. در طول انجام سونوگرافی بیمار روی میز دراز میکشد و ناحیه ای از بدن خود را که در حال آزمایش است را در معرض دید قرار می دهد. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ژل مخصوص روی پوست و روی آن ناحیه پخش می کند، ارائه دهنده، یک دستگاه عصا مانند را حرکت میدهد، که این دستگاه امواج صوتی را به بدن بیمار می فرستد.

  سونوگرافی داپلر رنگی

  این نوع داپلر، از کامپیوتر برای تغییر امواج صوتی به رنگهای مختلف استفاده میشود. اینها سرعت و جهت جریان خون و در زمان واقعی نشان میدهد. پاور داپلر، نوع جدیدتری از داپلر رنگی است که می تواند جزئیات بیشتری از جریان خون را نسبت به داپلر رنگی استاندارد ارائه دهد. سونوگرافی داپلر، یک آزمایش غیر تهاجمی است که میتواند برای تخمین جریان خون از طریق رگ های خونی بیمار، با تابش امواج صوتی با فرکانس بالا (اولتراسونداز گلبولهای قرمز در گردش استفاده می شود. یک سونوگرافی معمولی از امواج صوتی برای تولید تصاویر استفاده میکند، اما جریان خون را نشان نمیدهد. سابقه سونوگرافی داپلر در تشخیص پزشکی با کار شیجئو ساتومورا در دانشگاه اوکازای ژاپن آغاز شد. ساتومورا و همکارانش، در مقاله اولیه خود تشخیص حرکت دیواره قلب را با امواج فراصوت داپلر، و با استفاده از سیگنال های اولتراسوند سه بعدی، ۳ مگاهرتز گزارش دادند که در نهایت به اختراع آن منجر شد. داپلر رنگی از یک کامپیوتر برای تبدیل اندازه گیری، آرایه ای از رنگ ها استفاده می کند.این تجسم رنگ با یک تصویر سونوگرافی استاندارد، از یک رگ ترکیب میشود تا سرعت و جهت جریان خون در رگ را نشان دهد.

  معانی رنگ سونوگرافی داپلر رنگی

  تصویربرداری داپلر رنگی بر اساس قرارداد، حرکت به سمت مبدل با رنگ قرمز و حرکت دور از مبدل به معنی رنگ آبی کد گذاری می شود. سرعت نسبی (تغییر فرکانس داپلر) با سایه ی قرمز یا آبی نشان داده می شود، با جریان سریع تر، یک رنگ روشن تر و جریان کند تر، یک رنگ تیره تر میشود.

  سونوگرافی داپلر دوبلکس

  این بررسی ها، کاربرد ها و روش های داپلر دوبلکس در سیستم های شریانی و وریدی است. موضوعاتی که تاکید ویژه دارند، شامل همودینامیک، ترمبوز وریدی، کاربرد در بارداری، ارزیابی شریان، کاروتید. سونوگرافی دوبلکس،یک ارزیابی غیر تهاجمی از جریان خون از طریق شریانها و وریدهای بیمار را نشان میدهد. این آزمایش، اطلاعاتی برای کمک به جراح عروق بیمار در تشخیص صحیح و ترسیم طرح درمان ارائه می دهد. سونوگرافی دوبلکس ترکیبی است، التراسوند سنتی: در این سونوگرافی از امواج صوتی استفاده میشود که از رگهای خونی برای ایجاد تصویر منعکس میشود. سونوگرافی داپلر: امواج صوتی را که از اجسام متحرک مانند خون منعکس می شوند، ثبت می کند تا سرعت و سایر جنبههای جریان خون را اندازهگیری کند.

  مطالب مرتبط

  MRI یا تصویر برداری اولتراسوند از لگن
  MRI یا تصویر برداری اولتراسوند از لگن

  (تصویر برداری تشدید مغناطیسی) یک آزمایش تصویر برداری MRI است که از دستگاهی با آهنربا های قوی و امواج رادیویی برای ایجاد تصویر استفاده می شود .

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  سونوگرافی کاروتید و آئورت شکمی
  سونوگرافی کاروتید و آئورت شکمی

  شریان های کاروتید، دو رگ خونی هستند که خون اکسیژن دار را به قسمت بزرگ و جلوی مغز می رساند. این جایی است که تفکر، گفتار، شخصیت، عملکرد های حسی و حرکتی در آن قرار دارند. شما می توانید نبض خود را در شریان کاروتید در هر طرف گردن خود، درست زیر زاویه خط فک احساس کنید. شریان های کاروتید رگهای خونی اصلی در رگ هستند، که خون را به مغز، گردن و صورت می‌رسانند. شریان کاروتید، یکی در سمت راست و دیگری در سمت چپ وجود دارد. در گردن، شریان کاروتید به دو بخش منشعب می‌شود. شریان کاروتید داخلی، خون را به مغز می رساند اجسام کاروتید، اندام های حسی هستند که ترکیب شیمیایی خون شریانی را تشخیص می دهند. با فعالیت حسی بدن شریانهای کاروتید، در پاسخ به هیپوکسی شریانی افزایش می‌یابد، و کمورفلکس متعاقب آن عملکردهای هموستاتیک حیاتی را تنظیم می‌کند

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  سونوگرافی تیروئید
  سونوگرافی تیروئید

  سونوگرافی تیروئید از امواج صوتی برای تولید تصاویری از غده تیروئید در گردن استفاده می کند. این کار معمولاً برای ارزیابی توده‌ها یا گره‌هایی که در طول معاینه فیزیکی معمول یا سایر معاینه‌های تصویربرداری شناخته نمی‌شوند، استفاده می‌شود. در این نوع سونوگرافی از پرتوهای یونیزان استفاده نمی‌کنند. به طور کلی، سونوگرافی تیروئید برای تعیین اندازه و شکل غده تیروئید شما انجام می شود. علاوه بر این، می تواند ناهنجاری های تیروئید مانند بزرگ شدن، کیست یا تومور را نیز تشخیص دهد. این روش به آمادگی کمی یا بدون نیاز به آماده سازی خاصی از قبل انجام می گیرد.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  سونوگرافی کبد
  سونوگرافی کبد

  سونوگرافی عروقی کبد برای کمک به ارزیابی کبد و شبکه عروق خونی آن در داخل کبد و ورود و خروج به کبدانجام می شود. استفاده از سونوگرافی عروقی می تواند به پزشکان در تشخیص و بررسی نتیجه درمان مشکلات و بیماری های مختلف مرتبط با کبد کمک کند. سونوگرافی یک ابزار تشخیصی عالی در خط مقدم برای ارزیابی کبد است. می‌تواند به ارزیابی وجود بیماری‌های کبدی (مانند کبد چرب، تشخیص ضایعات کبدی و موارد دیگر کمک کند. سونوگرافی کبد بسیار مهم است زیرا جریان خون کبد را در داخل پورتال و وریدهای کبدی بررسی می کند. وریدهای کبدی قبل از تخلیه از کبد به قلب می روند ونقش حیاتی دارند.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  سونوگرافی کلیه
  سونوگرافی کلیه

  کلیه ها سیستم تصفیه بدن شما هستند. آنها مواد زائد را از خون شما فیلتر می کنند و سپس مواد زائد را از بدن شما به عنوان ادرار خارج می کنند.سونوگرافی کلیه یک آزمایش تشخیصی غیرتهاجمی است که تصاویری را تولید می کند که برای ارزیابی اندازه، شکل کلیه استفاده می شود. از سونوگرافی برای ارزیابی جریان خون در کلیه ها نیز استفاده شود. اولتراسوند از مبدلی استفاده می کند که امواج اولتراسوند را با فرکانس بسیار بالایی که شنیده نمی شود، ارسال می کند. سپس یک پروب به آرامی روی پوست شما اعمال می شود. ممکن است از شما خواسته شود چندین بار نفس خود را حبس کنید یا در طول آزمایش به پهلو بغلتید. به طور معمول، انجام سونوگرافی حدود 20 تا 30 دقیقه طول می کشد.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  درباره ما

  مجموعه بازارول یک شرکت تبلیغاتی است که توسط یک تیم از متخصصین با تجربه تشکیل شده، ما در تلاش هستیم که با معرفی کسب و کار ها در تمام نقاط ایران یک پایگاه اطلاعاتی کامل ارائه دهیم که در آن صاحبان مشاغل بتوانند، کسب و کار خود را با تبلیغات هوشمند، معرفی کنند و کاربرانی که در جست و جوی یک کالا یا خدمات در هر منطقه ای هستند در کمترین زمان ممکن، آن کالا یا خدمات را پیدا کنند.

  bazarol
  تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت بازارول میباشد