bazarol
شهر تهران
targetبازارول من
پنل کاربری
خروج

سونوگرافی کبد

post-image
تاریخ انتشار : 18 تیر 1401
تاریخ بروزرسانی : 18 تیر 1401 - 7:41
دسته بندی : مرکز رادیولوژی و سونوگرافی

فهرست مطالب

  مشاهده بیشتر

  سونوگرافی عروقی کبد برای کمک به ارزیابی کبد و شبکه عروق خونی آن در داخل کبد و ورود و خروج به کبدانجام می شود. استفاده از سونوگرافی عروقی می تواند به پزشکان در تشخیص و بررسی نتیجه درمان مشکلات و بیماری های مختلف مرتبط با کبد کمک کند. سونوگرافی یک ابزار تشخیصی عالی در خط مقدم برای ارزیابی کبد است. می‌تواند به ارزیابی وجود بیماری‌های کبدی (مانند کبد چرب، تشخیص ضایعات کبدی و موارد دیگر کمک کند.
  سونوگرافی کبد بسیار مهم است زیرا جریان خون کبد را در داخل پورتال و وریدهای کبدی بررسی می کند. وریدهای کبدی قبل از تخلیه از کبد به قلب می روند ونقش حیاتی دارند.

  چرا پزشک باید سونوگرافی کبد را تجویز کند؟

  اسکن کبد ممکن است برای بررسی بیماری هایی مانند سرطان کبد، هپاتیت یا سیروز انجام شود. ضایعاتی مانند تومورها، آبسه‌ها یا کیست‌های کبد یا طحال ممکن است در اسکن کبد دیده شوند.

  آیا سونوگرافی کبد عوارض جانبی دارد؟

  مطالعات نشان داده اند که سونوگرافی به طور کلی بی خطر است. هیچ عارضه جانبی مضر شناخته شده ای وجود ندارد و عملاً هیچ ناراحتی در طول آزمایش وجود ندارد. علاوه بر این، سونوگرافی از اشعه استفاده نمی کند، همانطور که آزمایش های اشعه ایکس انجام می دهند.

  سونوگرافی کبد و پانکراس

  سونوگرافی کبد، کیسه صفرا یا پانکراس تصاویر از اندام های شکم با امواج صوتی می گیرد. در درجه اول، سونوگرافی تعیین می کند که آیا سنگ در کیسه صفرا وجود دارد یا اینکه مجاری لوله ها در کبد یا پانکراس شما بزرگ شده است یا خیر.
   


  سونوگرافی کبد و طحال

  اسکن کبد و طحال یک آزمایش اسکن هسته ای است. پس از قرار دادن یک ردیاب رادیواکتیو در رگ بازوی شما، از یک دوربین مخصوص برای گرفتن عکس از این اندام ها استفاده می کند. ردیاب از طریق خون شما به کبد و طحال شما حرکت می کند.در اسکن کبد مقدار کمی از مواد رادیواکتیو، که رادیونوکلئید نیز نامیده می‌شود، برای گرفتن عکس از کبد استفاده می‌شود اما این اسکن بدون درد است. این روش اغلب اسکن کبد-طحال نامیده می شود زیرا طحال شما با کبد شما همکاری نزدیکی دارد و ممکن است پزشک شما بخواهد آن اندام را نیز بررسی کند.  آیا سونوگرافی برای کبد دقیق است؟

  سونوگرافی در اکثر مراکز مراقبت بهداشتی به راحتی قابل دسترسی است و آن را به رایج ترین روش تصویربرداری برای ارزیابی بیماری مزمن کبد تبدیل می کند. مطالعات قبلی نشان داده اند که سونوگرافی می تواند سیروز کبدی یا فیبروزتا حد قابل توجهی پیش بینی کند.

  سونوگرافی کبد با الاستوگرافی

  الاستوگرافی کبد شامل استفاده از یک پروب سونوگرافی سطحی است که یک پالس با فرکانس پایین یا موج برشی را به حجم کمی از بافت کبد در زیر قفسه سینه ارسال می کند. انتقال موج صوتی کاملاً بدون درد است.

  آیا سونوگرافی می تواند سرطان کبد را تشخیص دهد؟

  غربالگری سرطان کبد در بیماران مبتلا به بیماری مزمن کبد به طور سنتی با استفاده از سونوگرافی شکم انجام می شود. در حالی که سونوگرافی به راحتی در دسترس و غیر تهاجمی است، بسیاری از سرطان ها را در صورت کوچک بودن تومور تشخیص نمی دهد. این یک فرآیند آسان و بدون درد است و به طور متوسط، سونوگرافی کبد نباید بیش از 30 دقیقه طول بکشد.

  آیا سونوگرافی کبد ضرر دارد؟

  سونوگرافی عروقی کبد یک روش بی خطر و بدون درد است. برخی از بیماران ممکن است ناراحتی یا فشار جزئی را در صورت فشار دادن مبدل بر روی نواحی حساس کبد گزارش کنند. پس از پایان معاینه، ژل از روی پوست شما پاک می شود.

  قبل از سونوگرافی کبد

  افراد برای آماده شدن برای سونوگرافی کبد باید تقریباً هشت ساعت از غذا و نوشیدنی خودداری کنند. به خاطر داشته باشید که هشت ساعت یک دستورالعمل است و پزشک دقیقاً دوره مورد نیاز را به شما اطلاع می دهد. لباس مناسب بپوشید و داروهای اجباری که از قبل تجویز شده است را مصرف کنید.

  چگونه سونوگرافی کبد انجام دهیم؟

  در شروع معاینه، یک ژل ضد حساسیت، بدون بو و گرم به آرامی روی شکم ماساژ دهید. سونوگرافی که معاینه را انجام خواهد داد، یک مبدل را در اطراف شکم و ناحیه قفسه سینه حرکت می دهد. مبدل از کبد و اندام‌های اطراف شما عکس می‌گیرد و سونوگرافی را تولید می‌کند.

  آیا سونوگرافی می تواند سیروز کبدی را تشخیص دهد ؟

  سیروز را می توان با آزمایشات رادیولوژی مانند توموگرافی کامپیوتری (CT)، سونوگرافی تشخیص داد. یک تکنیک تصویربرداری جدید به نام الاستوگرافی، که می تواند با سونوگرافی یا MRI انجام شود، همچنین می تواند سیروز را تشخیص دهد. یافته‌های مشخصه سیروز کبدی در سونوگرافی سطح ندولار کبد، لبه گرد و گره‌های هیپواکویک در پارانشیم کبد است که نشان دهنده گره‌های احیاکننده کبد سیروز است. تشخیص ندول هیپواکوئیک بیش از 10 میلی متر در تشخیص زودهنگام کارسینوم سلولی کبدی مهم است.

  سونوگرافی کبد برای سگ ها

  سونوگرافی رایج ترین روشی است که برای غربالگری حیوانات مشکوک به بیماری کبدی از جمله ناهنجاری های عروقی استفاده می شود. سونوگرافی هارمونیک با کنتراست (CEHU) یک روش غیرتهاجمی و بسیار دقیق برای افتراق ندول های خوش خیم از بدخیم کبدی در سگ ها است.

  سونوگرافی کبد با داپلر

  سونوگرافی داپلر کبدی بخشی از آن است. از معاینه سونوگرافی شکم برای ارزیابی باز بودن عروق کبدی و جهت و سرعت جریان خون استفاده می شود. این یک روش غیر تهاجمی است که هیچ گونه منع مصرف یا خطری ندارد و می تواند برای بیماران بسیار مفید باشد.

  مطالب مرتبط

  MRI یا تصویر برداری اولتراسوند از لگن
  MRI یا تصویر برداری اولتراسوند از لگن

  (تصویر برداری تشدید مغناطیسی) یک آزمایش تصویر برداری MRI است که از دستگاهی با آهنربا های قوی و امواج رادیویی برای ایجاد تصویر استفاده می شود .

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  سونوگرافی کاروتید و آئورت شکمی
  سونوگرافی کاروتید و آئورت شکمی

  شریان های کاروتید، دو رگ خونی هستند که خون اکسیژن دار را به قسمت بزرگ و جلوی مغز می رساند. این جایی است که تفکر، گفتار، شخصیت، عملکرد های حسی و حرکتی در آن قرار دارند. شما می توانید نبض خود را در شریان کاروتید در هر طرف گردن خود، درست زیر زاویه خط فک احساس کنید. شریان های کاروتید رگهای خونی اصلی در رگ هستند، که خون را به مغز، گردن و صورت می‌رسانند. شریان کاروتید، یکی در سمت راست و دیگری در سمت چپ وجود دارد. در گردن، شریان کاروتید به دو بخش منشعب می‌شود. شریان کاروتید داخلی، خون را به مغز می رساند اجسام کاروتید، اندام های حسی هستند که ترکیب شیمیایی خون شریانی را تشخیص می دهند. با فعالیت حسی بدن شریانهای کاروتید، در پاسخ به هیپوکسی شریانی افزایش می‌یابد، و کمورفلکس متعاقب آن عملکردهای هموستاتیک حیاتی را تنظیم می‌کند

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  سونوگرافی داپلر
  سونوگرافی داپلر

  سونوگرافی داپلر، یک سونوگرافی پزشکی است، که اثر داپلر برای انجام تصویر برداری از حرکت بافت ها و مایعات بدن و سرعت نسبی آنها به پروب استفاده می شود. فواید سونوگرافی داپلر، غیرتهاجمی، عموماً بدون درد، می باشد واز اشعه استفاده نمی شود.می تواند نشان دهد،که بیماری شریان های مسدود شده در گردن، بازوها و پاهای خود دارد یا خیر. و مقدار سرعت و جریان خون را در رگ ها و شریان های بیمار به وضوح نمایش می دهد. در طول انجام سونوگرافی بیمار روی میز دراز می‌کشد و ناحیه ای از بدن خود را که در حال آزمایش است را در معرض دید قرار می دهد. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ژل مخصوص روی پوست و روی آن ناحیه پخش می کند، ارائه دهنده، یک دستگاه عصا مانند را حرکت می‌دهد، که این دستگاه امواج صوتی را به بدن بیمار می فرستد.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  سونوگرافی تیروئید
  سونوگرافی تیروئید

  سونوگرافی تیروئید از امواج صوتی برای تولید تصاویری از غده تیروئید در گردن استفاده می کند. این کار معمولاً برای ارزیابی توده‌ها یا گره‌هایی که در طول معاینه فیزیکی معمول یا سایر معاینه‌های تصویربرداری شناخته نمی‌شوند، استفاده می‌شود. در این نوع سونوگرافی از پرتوهای یونیزان استفاده نمی‌کنند. به طور کلی، سونوگرافی تیروئید برای تعیین اندازه و شکل غده تیروئید شما انجام می شود. علاوه بر این، می تواند ناهنجاری های تیروئید مانند بزرگ شدن، کیست یا تومور را نیز تشخیص دهد. این روش به آمادگی کمی یا بدون نیاز به آماده سازی خاصی از قبل انجام می گیرد.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  سونوگرافی کلیه
  سونوگرافی کلیه

  کلیه ها سیستم تصفیه بدن شما هستند. آنها مواد زائد را از خون شما فیلتر می کنند و سپس مواد زائد را از بدن شما به عنوان ادرار خارج می کنند.سونوگرافی کلیه یک آزمایش تشخیصی غیرتهاجمی است که تصاویری را تولید می کند که برای ارزیابی اندازه، شکل کلیه استفاده می شود. از سونوگرافی برای ارزیابی جریان خون در کلیه ها نیز استفاده شود. اولتراسوند از مبدلی استفاده می کند که امواج اولتراسوند را با فرکانس بسیار بالایی که شنیده نمی شود، ارسال می کند. سپس یک پروب به آرامی روی پوست شما اعمال می شود. ممکن است از شما خواسته شود چندین بار نفس خود را حبس کنید یا در طول آزمایش به پهلو بغلتید. به طور معمول، انجام سونوگرافی حدود 20 تا 30 دقیقه طول می کشد.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  درباره ما

  مجموعه بازارول یک شرکت تبلیغاتی است که توسط یک تیم از متخصصین با تجربه تشکیل شده، ما در تلاش هستیم که با معرفی کسب و کار ها در تمام نقاط ایران یک پایگاه اطلاعاتی کامل ارائه دهیم که در آن صاحبان مشاغل بتوانند، کسب و کار خود را با تبلیغات هوشمند، معرفی کنند و کاربرانی که در جست و جوی یک کالا یا خدمات در هر منطقه ای هستند در کمترین زمان ممکن، آن کالا یا خدمات را پیدا کنند.

  bazarol
  تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت بازارول میباشد