فیبروئید رحم

post-image
تاریخ انتشار : 18 تیر 1401
تاریخ بروزرسانی : 18 تیر 1401 - 8:02
دسته بندی : متخصص زنان و زایمان

فهرست مطالب

  مشاهده بیشتر

  فیبروم های رحمی ، که به عنوان لیومیومای رحم یا فیبروم نیز شناخته می شوند ، تومورهای خوش خیم عضله رحم هستند. فیبروم همچنین باعث افزایش تولید فاکتورهای آنژیوژنیک مانند فاکتور رشد فیبروبلاست اساسی و کاهش تولید فاکتورهای انعقادی و در نتیجه قاعدگی های سنگین می شود. بیشتر خانم ها هیچ علامتی ندارند در حالی که برخی دیگر ممکن است دوره های دردناک یا سنگین داشته باشند. اگر به اندازه کافی بزرگ باشد ، ممکن است مثانه را فشار دهد. فیبروم های رحم رشد غیر سرطانی رحم هستند که اغلب در سالهای فرزندآوری ظاهر می شوند. فیبروم های رحمی نیز با افزایش خطر ابتلا به سرطان رحم همراه نیستند و تقریباً هرگز به سرطان مبتلا نمی شوند.

  علائم فیبروم های رحم چیست؟

  شایع ترین علامت فیبروم رحم خونریزی شدید قاعدگی است.

  چگونه با فیبروم های رحم مقابله کنیم؟

  هیسترکتومی تنها راه درمان فیبروم است. با از بین بردن کامل رحم ، فیبروم ها نمی توانند برگردند و علائم شما باید از بین برود. اگر رحم شما به تنهایی برداشته شود به دوران یائسگی نخواهید رسید.

  منشأ فیبروم های رحمی

  علت دقیق فیبروم های رحمی مشخص نیست. با این حال ، فیبروم ها به نظر می رسد تا حدودی با سطح هورمون مشخص می شوند. عوامل خطر شامل چاقی و خوردن گوشت قرمز است. تشخیص این بیماری را می توان با معاینه لگن یا تصویربرداری پزشکی انجام داد.

  سابقه خانوادگی فیبروم های رحم

  داشتن یک عضو خانواده با فیبروم ، خطر شما را افزایش می دهد. اگر مادر فیبروم داشت ، خطر ابتلا فرزند تقریباً سه برابر بیشتر از حد متوسط ​​است.

  نکاتی از فیبروم های رحمی

  برای رفع گرفتگی دردناک ، می توانید برخی از روشهای مراقبت را برای کاهش علائم انجام دهید.علاوه براین، از داروهای ضد التهابی یا قرص های ضد بارداری می توانید برای کاهش درد مصرف کنید. همچنین می توانید از یک بطری آب گرم یا یک پد گرم کننده استفاده کنید. حمام گرم می تواند برای شل شدن عضلات شما مفید باشد. ازمصرف نمک اضافه شده خودداری کنید و فشار خون خود را روزانه بررسی کنید. در آخر به طور مرتب ورزش کنید.

  نقش فیبروئید رحم در بارداری

  بسیاری از مطالعات نشان می دهد که داشتن فیبروم های رحمی شانس شما در بخش سزارین افزایش می دهد. این امر می تواند به این دلیل باشد که فیبروم ها می توانند رحم را از انقباض دور نگه دارند و همچنین می توانند کانال تولد را مسدود کنند.

  چگونه از فیبروم های رحم جلوگیری کنیم؟

  جلوگیری از فیبروم های رحمی ممکن است امکان پذیر نباشد ، اما تنها درصد کمی از این تومورها نیاز به درمان دارند. اما ، با ایجاد انتخاب سبک زندگی سالم ، مانند حفظ وزن سالم و خوردن میوه و سبزیجات ، ممکن است بتوانید خطر فیبروئید خود را کاهش دهید.

  آیا فیبروم های رحم بزرگتر می شوند؟

  هنگامی که سطح بالایی از هورمون ها در بدن دارید ، فیبروم ها می توانند بزرگتر شوند. این ممکن است در زمان های خاص زندگی شما مانند دوران بارداری اتفاق بیفتد. بدن شما برای حمایت از رشد کودک شما در دوران بارداری سطح بالایی از هورمون ها را آزاد می کند. این افزایش هورمون ها همچنین باعث رشد فیبروئید می شود.

  آیا فیبروم های رحم می توانند کوچکتر شوند؟

  هنگامی که سطح هورمون شما کاهش می یابد ، فیبروم نیز می توانند کوچک شوند. این بعد از یائسگی اتفاق می افتد. هنگامی که یک زن از یائسگی عبور کند ، میزان هورمون های بدن او بسیار پایین است. این می تواند باعث کوچک شدن فیبروم ها شود.

  آیا فیبروم می تواند به رحم آسیب برساند؟

  فیبروم ها می توانند باعث خونریزی سنگین ، درد شدید شکم و فشار لگن شوند. در حالی که عوارض ناشی از آنها به طور معمول تهدید کننده زندگی نیستند ، فیبروم ها می توانند ساختار رحم شما را تغییر داده و بر باروری تأثیر بگذارند. فقط یک متخصص پزشکی می تواند تعیین کند که آیا فیبروم های شما دلیلی برای نگرانی است.

  فیبروم های رحم در مقابل سرطان

  سرطان رحم هنگامی رخ می دهد که سلول های سرطانی در عضلات رحم یا بافت هایی که از رحم پشتیبانی می کنند، شکل می گیرد. سرطان هایی که در رحم ایجاد می شوند انواع سارکوم هستند. یک فیبروئید رحم یک تومور متداول ، خوش خیم (سرطانی) است که بر روی عضله صاف دیواره رحم رخ می دهد.

  فیبروم های رحمی در مقابل کیست

  فیبروم ها در رحم ایجاد می شوند در حالی که کیست مخصوص تخمدان ها هستند . کیست ها کیسه های پر از مایع هستند که در قسمت بیرونی تخمدان ایجاد می شوند ، در حالی که فیبروم ها توده های غیر سرطانی هستند که ممکن است در داخل یا خارج از دیواره رحم ایجاد شوند.

  فیبروم رحم در مقابل آندومتریوز

  فیبروم ها تومورهای عضلانی صاف (معمولاً غیر سرطانی) هستند که در رحم از لایه های عضلانی رحم رشد می کنند. در عین حال ، آندومتریوز زمانی است که بافت اطراف رحم به طور غیر طبیعی رشد می کند که می تواند کیست را بر روی تخمدان ها ایجاد کند و بافت اطراف آن را تحریک کند یا باعث ایجاد زخم شود و اندام های تولید مثل را به هم متصل کند.چند نوع فیبروم مختلف وجود دارد که بر اساس مکان آنها طبقه بندی می شوند و می توانند در خوشه های فیبروم های متعدد یا به اندازه کافی بزرگ رشد کنند که باعث تورم قابل مشاهده در شکم شود.

  فیبروم رحم در مقابل آدنومیوز

  از آنجا که علائم بسیار مشابه هستند ، آدنومیوز اغلب به عنوان فیبروم رحم تشخیص داده می شود. با این حال ، دو شرط یکسان نیستند. در حالی که فیبروم ها تومورهای خوش خیم در دیواره رحم یا در حال رشد هستند ، آدنومیوز کمتر از یک جرم مشخص از سلول ها در دیواره رحم است.

  تفاوت بین فیبروم های رحم و پولیپ های رحم

  فیبروم ها و پولیپ ها حاوی انواع مختلفی از بافت هستند. فیبروم ها از بافت فیبری متراکم و متراکم ساخته شده اند. پولیپ ها از بافت آندومتر ساخته شده اند .

  فیبروم رحم در مقابل سرطان تخمدان

  حتی اگر فیبروم ها به ندرت سرطانی باشند ، علائم می توانند به تدریج شدید تر و دردناک تر شوند. سرطان تخمدان نوعی تهاجمی از سرطان تولید مثل است که می تواند به سرعت قبل از بروز علائم گسترش یابد. بنابراین ، مراجعه زود هنگام به پزشک می تواند روشی پیشگیرانه برای جلوگیری از هر دو شرط باشد.

  مطالب مرتبط

  درمان فیبروم رحم
  درمان فیبروم رحم

  داروها عبارتند از: آگونیست های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین با مسدود کردن تولید استروژن و پروژسترون ، فیبروم ها را درمان می کنند و چرخه قاعدگی شما را به حالت موقت یائسگی تبدیل می کنند.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  سونوگرافی ترانس واژینال
  سونوگرافی ترانس واژینال

  سونوگرافی ترانس واژینال یک سونوگرافی پزشکی است که از یک مبدل اولتراسوند در واژن برای تجسم اندام های داخل حفره ی لگن استفاده می شود. این سونوگرافی ترانس واژینال نامیده می‌شود. در اواخر دهه ی 1980، روش جدیدی برای دیدن کیسه های حاملگی در اوایل بارداری با جزئیات بیشتر ارائه شد.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  علت درد لگن چیست؟
  علت درد لگن چیست؟

  استخوان های لگن بخش مهمی از قسمت مرکزی اسکلت هستند.آنها به عنوان یک انتقال از اسکلت محوری و اسکلت آپاندیکولی بدن تحتانی عمل می کنند و در حالی که تحمل نیروهای تولید شده را دارند ، به عنوان یک نقطه به برخی از قوی ترین عضلات بدن انسان خدمت می کنند. درد لگن، دردی مزمن در ناحیه لگن است و ممکن است که به مدت شش ماه طول میکشد. درد لگن می تواند نشانه ای از این باشد که یکی از اندام های تولید مثل در ناحیه لگن زن مشکلی ایجاد کرده است. اگرچه درد لگن اغلب به درد در ناحیه اندامهای تولید مثل داخلی زنان اشاره دارد ، اما درد لگن می تواند در مردان نیز وجود داشته و ناشی از دلایل دیگر باشد.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  کیست های تخمدان
  کیست های تخمدان

  کیست تخمدان کیسه های پر از مایع در تخمدان یا روی سطح آن است. زنان دو تخمدان دارند که هر کدام در ازراف رحم قرار دارند . تخمک ها در چرخه های ماهانه در سال های فرزندآوری آزاد می شوند. کیست هایی که بزرگ می شوند می توانند باعث حرکت تخمدان شوند و احتمال پیچش دردناک تخمدان را افزایش می دهد. این علائم می تواند شامل شروع ناگهانی درد شدید لگن ، حالت تهوع و استفراغ باشد. پیچ خوردگی تخمدان همچنین می تواند جریان خون را به تخمدان ها کاهش یا متوقف کند.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  شایع ترین بیماری ها در زنان
  شایع ترین بیماری ها در زنان

  · دیسپلازی دهانه رحم · اختلالات قاعدگی · پرولپس کف لگن · درد لگن · سندرم تخمدان پلی کیستیک · فیبروم رحم · بی اختیاری ادرار از دیگر بیماری های شایع در تمامی افراد که فراموش شده اند می توان به موارد زیر اشاره کرد: سرطان سینه، انفارکتوس ،حمله قلبی، سکته مغزی، سپسیس،سرطان مثانه،آمبولی ریه وخونریزی مغزی.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  عفونتهای دستگاه تناسلی
  عفونتهای دستگاه تناسلی

  دستگاه تناسلی زنان از دستگاه تناسلی خارجی و دستگاه تناسلی داخلی با واژن، رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان تشکیل شده است. امروزه عفونت دستگاه تناسلی (RTI) باعث از دست دادن زندگی سالم در بین زنان فعال در سنین باروری در کشورهای در حال توسعه شده است . عفونت‌های دستگاه تناسلی تحتانی (RTIs) در زنان بسیار شایع است و یکی از مهم‌ترین علل ناخوشی به شمار می رود. عفونت‌های دستگاه تناسلی (RTIs) شامل سه نوع عفونت است که عبارتند از: 1- بیماری‌های مقاربتی (STD)، مانند کلامیدیا سوزاک، شانکروئید و ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) 2- عفونت های درون زا، که به دلیل رشد بیش از حد ارگانیسم های موجود در دستگاه تناسلی زنان سالم ایجاد می شود. 3- عفونت مخمری واژن که با نام‌های ولوواژینیت کاندیدیایی و برفک واژن نیز شناخته می‌شود، رشد بیش از حد مخمر در واژن است که منجر به تحریک می‌شود. این شایع ترین علامت خارش واژن است که ممکن است شدید باشد.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  متخصصین زنان و زایمان
  متخصصین زنان و زایمان

  متخصص زنان و زایمان، پزشکی است که دارای مدارک تخصصی در زمینه زایمان و ارائه مراقبت های پزشکی به زنان در دوران بارداری (مراقبت های قبل از زایمان) و پس از زایمان (مراقبت های پس از زایمان) است. متخصصان زنان و زایمان مهارت های مدیریت بارداری و زایمان های پیچیده یا پرخطر را دارند و می توانند مداخلات و سزارین انجام دهند.آنها ممکن است در زمینه هایی مانند ناباروری، سرطان یا بارداری پرخطر تخصص داشته باشند.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  تست پاپ اسمیر
  تست پاپ اسمیر

  آزمایش پاپ اسمیر یا پاپ تست شامل بررسی آزمایشگاهی و میکروسکوپی سلول‌ های جمع ‌آوری‌شده از دهانه رحم است و هنگام تشخیص سرطان دهانه رحم اهمیت پیدا می کند. نمونه‌ گیری برای آزمایش پاپ اسمیر معمولاً با معاینه لگن توسط پزشک متخصص انجام می ‌شود و در زنان بالاتر از 30 سال، در کنار انجام آزمایش پاپ اسمیرممکن است آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV تجویز شود.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  فیبروم چیست؟
  فیبروم چیست؟

  فیبروم رحمی شایع ترین تومور خوش خیم لگنی است وبه کندی در عضلات دیواره ی رحم رشد می کند .در سنین 35 تا 55 سال در بین خانم ها مشاهده می شود .این بیماری یک رشد غیر عادی در رحم زنان می باشند که عضلات و بافت های فیبروز (لیفی)را احاطه می کنند. در زنان سیاه پوست بیشتر دیده شده است . فیبروم به صورت تک یا مجموعه ای بروز می نمایندو فیبروم های بزرگتر معمولا بر قاعدگی و باروری تاثیر مستقیم می گذارند .

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  تنبلی تخمدان چیست ؟
  تنبلی تخمدان چیست ؟

  تنبلی تخمدان یا سندروم پلی کیستیک یک نوع بیماری است که بر سطح هورمون های زنان تاثیر می گذارد .زنان مبتلا به این بیماری معمولا بالاتر از حد طبیعی تولید هورمون های مردانه را دارند .این عدم تعادل هورمون ها عوارض و مشکلات زیادی در پی دارد و حتی بارداری را برای این افراد دشوار می کند.بسیاری از زنان به این بیماری مبتلا هستند اما از وجود آن بی خبرند.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  هیسترکتومی شکمی
  هیسترکتومی شکمی

  هیسترکتومی شکمی نوعی روش جراحی است که روی رحم از طریق یک برش در پایین شکم انجام می گیرد. هیسترکتومی اگر جزئی باشد، پزشک تنها رحم را بر میدارد و در هیسترکتومی کلی رحم و گردن رحم را برمی دارد. گاهی اوقات هیسترکتومی شکمی شامل حذف یک یا هردو تخمدان و لوله های فالوپ می باشد که این فرآیند را سالپنگواووفورکتومی نامیده می شود. همچنین هیسترکتومی از طریق یک برش در واژن (هیسترکتومی واژنی) یا با استفاده از یک لاپاروسکوپی یا روش های جراحی رباتی ( ابزارهای بلند و نازک که از طریق یک برش کوچک شکمی عبور داده می شوند) انجام می شود.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  همه ی عوامل نازایی
  همه ی عوامل نازایی

  نازایی نوعی ناتوانی فیزیولوژیک در امر تولید مثل جنسی طلقی می-شود. برخلاف باور عامه مردم ناباروری به معنای عقیم بودن نیست و درصد پایینی از زوج های نابارور عقیم هستند. چه زمانی میتوان گفت زوجی نابارور هستند؟ هنگامی که بین شش ماه تا یکسال رابطه ی جنسی منظم و محافظت نشده به منظور بارداری صورت بگیرد ولی بارداری رخ ندهد، می-توان گفت این زوج درگیر ناباروری هستند. علل کلی این موضوع به دو دسته وراثت و شرایط محیطی تقسیم بندی می¬شود. برخلاف آنچه در گذشته تصور می¬شد که نازایی مشکلی مختص بانوان است، امروزه می¬دانیم این مشکل می¬تواند در هر یک از زوج¬ها بروز پیدا کند.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  درباره ما

  مجموعه بازارول یک شرکت تبلیغاتی است که توسط یک تیم از متخصصین با تجربه تشکیل شده، ما در تلاش هستیم که با معرفی کسب و کار ها در تمام نقاط ایران یک پایگاه اطلاعاتی کامل ارائه دهیم که در آن صاحبان مشاغل بتوانند، کسب و کار خود را با تبلیغات هوشمند، معرفی کنند و کاربرانی که در جست و جوی یک کالا یا خدمات در هر منطقه ای هستند در کمترین زمان ممکن، آن کالا یا خدمات را پیدا کنند.

  bazarol
  تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت بازارول میباشد