bazarol
شهر تهران
targetبازارول من
پنل کاربری
خروج

عفونتهای دستگاه تناسلی

post-image
تاریخ انتشار : 15 تیر 1401
تاریخ بروزرسانی : 15 تیر 1401 - 10:49
دسته بندی : متخصص زنان و زایمان

فهرست مطالب

  مشاهده بیشتر

  عفونت‌های دستگاه تناسلی

  عفونت‌های دستگاه تناسلی

  دستگاه تناسلی زنان از دستگاه تناسلی خارجی و دستگاه تناسلی داخلی با واژن، رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان تشکیل شده است. امروزه عفونت دستگاه تناسلی (RTI) باعث از دست دادن زندگی سالم در بین زنان فعال در سنین باروری در کشورهای در حال توسعه شده است . عفونت‌های دستگاه تناسلی تحتانی (RTIs) در زنان بسیار شایع است و یکی از مهم‌ترین علل ناخوشی به شمار می رود.

  عفونت‌های دستگاه تناسلی (RTIs) شامل سه نوع عفونت است که عبارتند از:

  1- بیماری‌های مقاربتی (STD)، مانند کلامیدیا سوزاک، شانکروئید و ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)

  2- عفونت های درون زا، که به دلیل رشد بیش از حد ارگانیسم های موجود در دستگاه تناسلی زنان سالم ایجاد می شود.

  3- عفونت مخمری واژن که با نام‌های ولوواژینیت کاندیدیایی و برفک واژن نیز شناخته می‌شود، رشد بیش از حد مخمر در واژن است که منجر به تحریک می‌شود. این شایع ترین علامت خارش واژن است که ممکن است شدید باشد.

  درمان عفونت های دستگاه تناسلی

  بر اساس دستورات سازمان WHO و دستورالعمل های ملی در مورد مدیریت مورد سندرم RTI/STI در لائوس، داروهای توصیه شده برای درمان ترشحات واژن و سندرم های درد زیر شکم در زنان و ترشحات مجرای ادرار در مردان شامل مترونیدازول خوراکی به صورت تک دوز یا روزانه به مدت 7 روز می باشد. از دیگر درمان های این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  استفاده از کرم یا ژل کلیندامایسین و در صورت لزوم استفاده از شیاف های ضد قارچ برای درمان عفونت قارچی.


  عفونت‌های دستگاه تناسلی زنان عبارتند از: بافت نرم و پرینه، واژینوز باکتریال، آبسه ولو و غده بارتولین، اندومتریت، سالپنژیت، آبسه لوله تخمدان، آبسه آدنکس و بیماری های التهابی لگن.


  علائم عفونت دستگاه تناسلی

  علائم این عفونت شامل خارش واژن ، سوزش، درد و ناراحتی واژن، پوست ملتهب یا متورم در اطراف واژن و فرج، تغییر در میزان ترشحات واژن، تغییر رنگ ترشحات واژن، درد یا سوزش در هنگام ادرار، درد در حین رابطه جنسی نفوذی واژینال خونریزی واژینال یا لکه بینی می شود.

  راه های پیشگیری از عفونت های قارچی دستگاه تناسلی

  پیشگیری از STI به معنای کاهش مواجهه با کاندوم و کاهش تعداد پارتنرهای جنسی است. برای جلوگیری از بیماری های مقاربتی باید از کاندوم به طور صحیح و مداوم استفاده شود. خطر عفونت ایتروژنیک را می توان با روش های خوب کنترل عفونت کاهش داد. این راه ها شامل موارد زیر است:

  - لباس زیر مناسب را انتخاب کنید.
  - بعد از استحمام ، از جلو به عقب بدن خود را پاک کنید تا از پخش شدن مخمر یا باکتری بین مقعد، مجاری ادراری یا واژن جلوگیری شود.
  - لباس های تنگ نپوشید.
  -تامپون‌ها و پدها را مرتباً عوض کنید.

  نقش عفونت‌های دستگاه تناسلی

  عفونت‌های دستگاه تناسلی یکی از علل شایع کاهش باروری و عقیمی پاتوژن ها هستند که می توانند پس از ورود به واژن باعث التهاب و زخم شوند.

  عفونت دستگاه تناسلی و بیماری التهابی لگن

  التهاب لگن بیماری (PID) عفونت یک یا چند اندام فوقانی تناسلی از جمله رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها است. این اختلال باعث ایجاد بافت اسکار و پاکت های مایع عفونی (آبسه) در دستگاه تناسلی می شود که می تواند باعث آسیب دائمی به بدن شود.

  عفونت قارچی دستگاه تناسلی زنانه چیست؟

  عفونت‌های قارچی دستگاه تناسلی مانند بالانوپوستیت در مردان و عفونت‌های ولوواژینال در زنان رایج است . گلیکوزوری ناشی از هیپرگلیسمی، چسبیدن باکتری به اورواپیتلیوم و اختلال عملکرد سیستم ایمنی مستعد ابتلا به چنین عفونت هایی است.

  عفونت های دستگاه تناسلی درمان نشده در زنان باردار ممکن است منجر به موارد زیر شود: از دست دادن جنین، زایمان زودرس، زایمان زودرس، پارگی زودرس پرده ها، وزن کم نوزاد هنگام تولد و آسیب به چشم و ریه نوزاد.

  عفونت در نفاس دستگاه تناسلی

  عفونت های دستگاه تناسلی نفاس شامل اندومتریت و همچنین عفونت زخم شکم و پرینه می باشند. این عفونت ها فرآیند ترمیم پس از زایمان را مختل می کنند، پتانسیل بستری مجدد در مرکز مراقبت های بهداشتی را افزایش می دهند و می توانند در پیوند مادر و نوزاد تداخل داشته باشند.

  باکتری در دستگاه تناسلی زنان

  باکتری های موجود در دستگاه تناسلی زنان را می توان به موجودات هوازی و بی هوازی تقسیم کرد. در میان ارگانیسم های هوازی، انواع مختلفی از استرپتوکوک ها مانند استرپتوکوک های گروه B و انتروکوک ها به طور مکرر دیده می شوند. استافیلوکوکوس اورئوس یک پاتوژن نادر اما مهم است.

  چه چیزی باعث عفونت باکتریایی دستگاه تناسلی می شود؟

  نتیجه عدم تعادل باکتری های "خوب" و "مضر" در واژن است. دوش گرفتن زیاد ، استفاده نکردن از کاندومپ و داشتن چندین شریک جنسی جدید می تواند تعادل طبیعی باکتری های واژن را به هم بزند و خطر ابتلا به BV را افزایش دهد. عفونت های ناشی از باکتری ها، مانند استرپتوکوک گروه A و مایکوپلاسما، می توانند باعث ایجاد زخم در فرج شوند. عفونت های باکتریایی معمولا با آنتی بیوتیک ها درمان می شوند.

  مطالب مرتبط

  درمان فیبروم رحم
  درمان فیبروم رحم

  داروها عبارتند از: آگونیست های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین با مسدود کردن تولید استروژن و پروژسترون ، فیبروم ها را درمان می کنند و چرخه قاعدگی شما را به حالت موقت یائسگی تبدیل می کنند.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  فیبروئید رحم
  فیبروئید رحم

  فیبروم های رحمی ، که به عنوان لیومیومای رحم یا فیبروم نیز شناخته می شوند ، تومورهای خوش خیم عضله رحم هستند. فیبروم همچنین باعث افزایش تولید فاکتورهای آنژیوژنیک مانند فاکتور رشد فیبروبلاست اساسی و کاهش تولید فاکتورهای انعقادی و در نتیجه قاعدگی های سنگین می شود. بیشتر خانم ها هیچ علامتی ندارند در حالی که برخی دیگر ممکن است دوره های دردناک یا سنگین داشته باشند. اگر به اندازه کافی بزرگ باشد ، ممکن است مثانه را فشار دهد. فیبروم های رحم رشد غیر سرطانی رحم هستند که اغلب در سالهای فرزندآوری ظاهر می شوند. فیبروم های رحمی نیز با افزایش خطر ابتلا به سرطان رحم همراه نیستند و تقریباً هرگز به سرطان مبتلا نمی شوند.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  سونوگرافی ترانس واژینال
  سونوگرافی ترانس واژینال

  سونوگرافی ترانس واژینال یک سونوگرافی پزشکی است که از یک مبدل اولتراسوند در واژن برای تجسم اندام های داخل حفره ی لگن استفاده می شود. این سونوگرافی ترانس واژینال نامیده می‌شود. در اواخر دهه ی 1980، روش جدیدی برای دیدن کیسه های حاملگی در اوایل بارداری با جزئیات بیشتر ارائه شد.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  علت درد لگن چیست؟
  علت درد لگن چیست؟

  استخوان های لگن بخش مهمی از قسمت مرکزی اسکلت هستند.آنها به عنوان یک انتقال از اسکلت محوری و اسکلت آپاندیکولی بدن تحتانی عمل می کنند و در حالی که تحمل نیروهای تولید شده را دارند ، به عنوان یک نقطه به برخی از قوی ترین عضلات بدن انسان خدمت می کنند. درد لگن، دردی مزمن در ناحیه لگن است و ممکن است که به مدت شش ماه طول میکشد. درد لگن می تواند نشانه ای از این باشد که یکی از اندام های تولید مثل در ناحیه لگن زن مشکلی ایجاد کرده است. اگرچه درد لگن اغلب به درد در ناحیه اندامهای تولید مثل داخلی زنان اشاره دارد ، اما درد لگن می تواند در مردان نیز وجود داشته و ناشی از دلایل دیگر باشد.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  کیست های تخمدان
  کیست های تخمدان

  کیست تخمدان کیسه های پر از مایع در تخمدان یا روی سطح آن است. زنان دو تخمدان دارند که هر کدام در ازراف رحم قرار دارند . تخمک ها در چرخه های ماهانه در سال های فرزندآوری آزاد می شوند. کیست هایی که بزرگ می شوند می توانند باعث حرکت تخمدان شوند و احتمال پیچش دردناک تخمدان را افزایش می دهد. این علائم می تواند شامل شروع ناگهانی درد شدید لگن ، حالت تهوع و استفراغ باشد. پیچ خوردگی تخمدان همچنین می تواند جریان خون را به تخمدان ها کاهش یا متوقف کند.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  شایع ترین بیماری ها در زنان
  شایع ترین بیماری ها در زنان

  · دیسپلازی دهانه رحم · اختلالات قاعدگی · پرولپس کف لگن · درد لگن · سندرم تخمدان پلی کیستیک · فیبروم رحم · بی اختیاری ادرار از دیگر بیماری های شایع در تمامی افراد که فراموش شده اند می توان به موارد زیر اشاره کرد: سرطان سینه، انفارکتوس ،حمله قلبی، سکته مغزی، سپسیس،سرطان مثانه،آمبولی ریه وخونریزی مغزی.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  متخصصین زنان و زایمان
  متخصصین زنان و زایمان

  متخصص زنان و زایمان، پزشکی است که دارای مدارک تخصصی در زمینه زایمان و ارائه مراقبت های پزشکی به زنان در دوران بارداری (مراقبت های قبل از زایمان) و پس از زایمان (مراقبت های پس از زایمان) است. متخصصان زنان و زایمان مهارت های مدیریت بارداری و زایمان های پیچیده یا پرخطر را دارند و می توانند مداخلات و سزارین انجام دهند.آنها ممکن است در زمینه هایی مانند ناباروری، سرطان یا بارداری پرخطر تخصص داشته باشند.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  تست پاپ اسمیر
  تست پاپ اسمیر

  آزمایش پاپ اسمیر یا پاپ تست شامل بررسی آزمایشگاهی و میکروسکوپی سلول‌ های جمع ‌آوری‌شده از دهانه رحم است و هنگام تشخیص سرطان دهانه رحم اهمیت پیدا می کند. نمونه‌ گیری برای آزمایش پاپ اسمیر معمولاً با معاینه لگن توسط پزشک متخصص انجام می ‌شود و در زنان بالاتر از 30 سال، در کنار انجام آزمایش پاپ اسمیرممکن است آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV تجویز شود.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  فیبروم چیست؟
  فیبروم چیست؟

  فیبروم رحمی شایع ترین تومور خوش خیم لگنی است وبه کندی در عضلات دیواره ی رحم رشد می کند .در سنین 35 تا 55 سال در بین خانم ها مشاهده می شود .این بیماری یک رشد غیر عادی در رحم زنان می باشند که عضلات و بافت های فیبروز (لیفی)را احاطه می کنند. در زنان سیاه پوست بیشتر دیده شده است . فیبروم به صورت تک یا مجموعه ای بروز می نمایندو فیبروم های بزرگتر معمولا بر قاعدگی و باروری تاثیر مستقیم می گذارند .

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  تنبلی تخمدان چیست ؟
  تنبلی تخمدان چیست ؟

  تنبلی تخمدان یا سندروم پلی کیستیک یک نوع بیماری است که بر سطح هورمون های زنان تاثیر می گذارد .زنان مبتلا به این بیماری معمولا بالاتر از حد طبیعی تولید هورمون های مردانه را دارند .این عدم تعادل هورمون ها عوارض و مشکلات زیادی در پی دارد و حتی بارداری را برای این افراد دشوار می کند.بسیاری از زنان به این بیماری مبتلا هستند اما از وجود آن بی خبرند.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  هیسترکتومی شکمی
  هیسترکتومی شکمی

  هیسترکتومی شکمی نوعی روش جراحی است که روی رحم از طریق یک برش در پایین شکم انجام می گیرد. هیسترکتومی اگر جزئی باشد، پزشک تنها رحم را بر میدارد و در هیسترکتومی کلی رحم و گردن رحم را برمی دارد. گاهی اوقات هیسترکتومی شکمی شامل حذف یک یا هردو تخمدان و لوله های فالوپ می باشد که این فرآیند را سالپنگواووفورکتومی نامیده می شود. همچنین هیسترکتومی از طریق یک برش در واژن (هیسترکتومی واژنی) یا با استفاده از یک لاپاروسکوپی یا روش های جراحی رباتی ( ابزارهای بلند و نازک که از طریق یک برش کوچک شکمی عبور داده می شوند) انجام می شود.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  همه ی عوامل نازایی
  همه ی عوامل نازایی

  نازایی نوعی ناتوانی فیزیولوژیک در امر تولید مثل جنسی طلقی می-شود. برخلاف باور عامه مردم ناباروری به معنای عقیم بودن نیست و درصد پایینی از زوج های نابارور عقیم هستند. چه زمانی میتوان گفت زوجی نابارور هستند؟ هنگامی که بین شش ماه تا یکسال رابطه ی جنسی منظم و محافظت نشده به منظور بارداری صورت بگیرد ولی بارداری رخ ندهد، می-توان گفت این زوج درگیر ناباروری هستند. علل کلی این موضوع به دو دسته وراثت و شرایط محیطی تقسیم بندی می¬شود. برخلاف آنچه در گذشته تصور می¬شد که نازایی مشکلی مختص بانوان است، امروزه می¬دانیم این مشکل می¬تواند در هر یک از زوج¬ها بروز پیدا کند.

  2 سال پیش
  ادامه مطلب
  درباره ما

  مجموعه بازارول یک شرکت تبلیغاتی است که توسط یک تیم از متخصصین با تجربه تشکیل شده، ما در تلاش هستیم که با معرفی کسب و کار ها در تمام نقاط ایران یک پایگاه اطلاعاتی کامل ارائه دهیم که در آن صاحبان مشاغل بتوانند، کسب و کار خود را با تبلیغات هوشمند، معرفی کنند و کاربرانی که در جست و جوی یک کالا یا خدمات در هر منطقه ای هستند در کمترین زمان ممکن، آن کالا یا خدمات را پیدا کنند.

  bazarol
  تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت بازارول میباشد